O nas

 

Cześć!

Kręci nas Wschód i ten bliższy i dalszy. Na kołach naszej niezawodnej terenówki eksplorowaliśmy Zakaukazie, Azję Centralną, Syberię czy Mongolię. Podróżujemy OFFroadowo bo w ten sposób trafiamy do najpiękniejszych miejsc – takich, do których nie dolecisz samolotem, nie przywiezie Cię żaden publiczny środek transportu, gdzie nie ma tłumu turystów zadeptujących resztki prawdziwej Azji. Spotkasz tam ludzi, którzy są naprawdę szczęśliwi i którzy widzą w Tobie człowieka a nie dolara. Ostatnio mamy chrapkę na nowy kontynent, Afrykę.

Dlatego do każdej podróży przygotowujemy się miesiącami tak, by czas spędzony w trasie wykorzystać w 200%. Unikamy dużych miast, poszukujemy nieprzetartych szlaków, których coraz mniej na naszej pięknej planecie.

Dlaczego grupa? W pierwotnym założeniu mieliśmy jeździć w grupie. I o ile na bliskie wypady udawało nam się podróżować w większym gronie, tak na dalsze i dłuższe podróże znalezienie kompana nie należy do najprostszych. Mimo szerokozakrojonych poszukiwań kończy się to zazwyczaj stałym, 3 osobowym składem i jazdą jednym samochodem. Jednak zawsze jesteśmy otwarci na poznawanie ludzi, którzy tak jak my chcą łapać świat całymi garściami. Jeśli czujesz, że moglibyśmy się polubić – odezwij się do nas, może kolejną podróż spędzimy razem?

Jak to wszystko się zaczęło?

Marcin: Swoje pierwsze kroki stawiałem wykorzystując autostop. Nawet jeszcze nim ukończyłem szkołę podstawową moje nogi porwały mnie w dwutygodniową podróż nad jezioro. Namiot, wędka i sporo sprzętu ledwo pozwoliło mi przetrwać ten czas ale wiedziałem, że to jest dobry sposób na tropienie sensu życia. Autostopem zjeździłem kraj z południa aż po północ. Był też niewielki epizod rowerowy, bo rower dawał mi niezależność, za którego to sprawą wjechałem na szczyt Gorców (Turbacz) oraz szczyt Gór Świętokrzyskich (Łysica). Czas jednak biegł nieubłaganie lecz działał na moją korzyść. Na podwórku pojawił się Fiat 126p i właśnie takimi dwoma, bo wraz z przyjaciółmi, odbyliśmy pierwszą podróż za granice naszego pięknego kraju.

Potem było już tylko lepiej. W 2002 roku padł bowiem pomysł by podbić Indie lecz nie było do tego ani odpowiedniego samochodu ani geopolitycznych uwarunkowań. Jak po dogłębnych analizach konstrukcyjno-wytrzymałościowych w sferze samochodu, decyzja padła na Nissana Patrola Y60 tak z destynacją podróży było już trudniej. Odpuściliśmy zatem Indie i urodziła się koncepcja okrążenia Morza Śródziemnego. Skąd wziąć auto? Proste! Na pewno salon Nissana ofiaruje nam takowe by promować swoją markę..

Dominika: Od najmłodszych lat jeździłam na wakacje pod namiot. Moje destynacje to głównie Bałkany. Dzięki nim pokochałam biwaki. Gdzieś w środku z wiekiem narastały podróżnicze marzenia. Bałkany to za mało, chciałam zobaczyć świat! W liceum wybrałam profil geograficzno-historyczny a na studia obrałam kierunek – socjologia. Fascynował mnie świat natury, zwierząt ale głównie kręciły mnie obce kultury, ludzie. Uczyłam się kilku języków, niektórych bardziej ambitnie, niektórych tylko na poziomie podstawowym, tak żeby złapać jakikolwiek kontakt z drugim człowiekiem. Angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski – pozwalają mi podczas podróży łatwiej rozumieć świat. Brak językowych oporów i próba łączenia różnych słówek to klucz do poznania innych kultur.

Już jako nastolatka kilkukrotnie wyjeżdżałam na wymiany młodzieży do Anglii, Niemiec czy Norwegii, mieszkając w domach moich gospodarzy i poznając ich świat od środka. Teraz widzę, że to były moje zaczątki obecnego couchsurfingu. Później zawodowo odwiedziłam kilka krajów Europy Zachodniej i USA. Marcin zaraził mnie Wschodem.

Razem:
Poznaliśmy się w 2007 roku. Kupiliśmy Nissana Patrola i od tej pory przemierzamy w trójkę świat. Pierwsze kroki stawialiśmy na Bałkanach ale oczywiście apetyt rósł w miarę jedzenia. Eksplorowaliśmy coraz dalsze regiony Azji … a po drodze dużo mniejszych wypadów.

Po kilku podróżach powstała ta strona, która od 2012 roku jest naszym miejscem w sieci. Dzielimy się na niej relacjami z podróży, praktycznymi wskazówkami dotyczącymi miejsc, które odwiedziliśmy. Poszerzyliśmy ją także o część blogową, by móc na bieżąco, w trakcie podróży móc dzielić się z Wami naszym spojrzeniem na świat. Mamy też stronę na Facebooku, a po każdej podróży organizujemy slajdowiska.

Uwielbiamy inspirować i pchać do przodu tych, którzy chcieliby ale znajdują wymówki, by wyruszyć w świat!

W pewnym momencie naszych podróżniczych przygód powstała nowa idea by połączyć przyjemność podróżowania z pracą. Kłębiło się to w głowie od lat, bo mieliśmy już spore doświadczenie podróżnicze, przetarte obszary dalszych krajów, którymi warto podążać a którymi nie. Początkowo zrodziło się sporo niepewności, gdyż zarabianie na pasji może przyczynić się do jej zniszczenia. Mimo wszystko wspólnie ze znajomymi stworzyliśmy BezGranic4x4. Organizacja kilkunastu imprez udowodniła, że to nie nasza droga, że kiedy Twoja pasja staje się pracą to przestaje być pasją. Ale musieliśmy spróbować, żeby się o tym przekonać. Chyba jednak wolimy być małymi odkrywcami niż wycierać ciągle te same trasy, dlatego biznes zostawiliśmy wspólnikom i wróciliśmy do tego co nas cieszy. A cieszy nas niezależne odkrywanie coraz to nowszych miejsc bez presji z tyłu głowy i bez czerpania z tego pieniędzy. Jednak pewnie zdarzy się kiedyś jakaś sytuacja, gdy coś zorganizujemy lecz będą to zapewne jedynie takie przypadki i miejsca, do których sami będziemy mieli potrzebę powrotu.

Marcin Kozłowski (hOMER)
tel. +48 721 958 314
mail: [email protected]

Zapalony podróżnik, organizator tras wyprawowych, nie potrafiący usiedzieć w miejscu, wiecznie szukający "wolnej chwili”. Miłośnik samochodów szybkich, mocnych i starych. Na co dzień zawodowy projektant dróg. Po pracy poszukuje bezdroży. Zakres: część logistyczna podróży, lokalizacja, nawigacja, mapy, a następnie publikacja na stronie www.


Dominika Kozłowska
tel. +48 697 779 708
mail: [email protected]

Postawiła swoją stopę w 40 krajach i ciągle jej mało. Wciąż szuka swojego miejsca. Uwielbia fotografię. Miłośniczka tańca wszelakiego.
Zakres: fotografia, video, współpraca z partnerami, obsługa Facebook, prowadzenie bloga, przygotowanie relacji z podróży, organizacja slajdowisk.

 

W każdej z wypraw często biorą udział zupełnie inne bądź nowe osoby, mimo to za każdym razem tworzymy zwartą grupę. Raczej nie podróżujemy sami. Procedury organizacji każdego kolejnego wyjazdu rozpoczynamy we dwoje i staramy się zachęcić do podróżowania nowych lub już sprawdzonych uczestników, tak więc w Grupie Wschodu podróżowała już pokaźna ilość osób:


hOMER

Dominika

Minor

Darek

Ewa

Mateusz

Justyna

Vagner

Nikodem

Olo

Kuba

Baśka

Wojtek

Patrycja

Iza

Kaśka

Asia

Bartek

Janek

Patryk

Wojtek

Tosiu

Adam

Arek

Paweł

Emilia

Stefan

Sławek

Marcin

Janek

Rafik

Danka

Iwan

Jagoda

Andrzej

Piotrek

Mrówka

Krzysiek

Eliza

Pyciek

Czarek

Fabian

Grzesiek

Kuba

Krzysiek

Ziuta

Halinka
 Grzegorz
Gosia Jurek Wyciorek Corcho Agnieszka Gutman Jajunio Asia
Krzysiek Ewa Daniel Ewa Krzysiek Marysia Jezior Witek

Bartek

Sasza
Krzysiek Shrek Darek

 

Pisali o nas: (wybrane artykuły)

Bochnianin: "Para podróżników z Bochni chce objechać Afrykę terenówką" [LINK] 04.11.2018
OFF-ROAD.pl : "PatroCamper 4x4" [LINK] listopad 2018
Radio Kraków : "O projekcie TransAfrica" [LINK] 15.09.2018
OFF-ROAD.pl : "Dookoła Bajkału" [LINK] marzec 2017
Kronika Bocheńska : "Nie widzisz pyłu..." - Podróże dalekie i bliskie [LINK] VII/VIII 2015
OFF-ROAD.pl : "Deportowani z serca Azji" [LINK] lipiec 2015
Powiat Bocheński : "Gdzie jest słonko kiedy nie śpi?" - Impreza OffRoad [LINK] 28.2015
Magazyn4x4.pl : Zwycięski film V OFF Przeglądu Wyprawowego [LINK] 03.2015
Globtroter. Inspiracje : "W sercu Azji" [LINK] 02.2015
Gazeta Krakowska : "Dominika, Marcin i Krzysztof. To oni zdobyli Azję Centralną" 19.09.2014
GPS Nadzór : "Grupa Wschodu wróciła z Azji Centralnej" [LINK] 04.07.2014
Manko : "Jedwabnym Szlakiem" [LINK] 10.09.2014
Obywatelski Kraków : "Jedwabnym Szlakiem" [LINK] 10.09.2014
MojaBochnia : "Grupa Wschodu już w Centralnej Azji" [LINK] 05.08.2014
[email protected] : "Grupa Wschodu deportowana z Uzbekistanu" [LINK] 24.07.2014
MojaBochnia : "Terenówką do Azji na Jedwabny Szlak, chcą przemierzyć 20 tys. km" [LINK] 08.07.2014
BochniaiSol : "Central Asia, Silk Road 2014" [LINK] 08.07.2014
[email protected] : "Na zakupy do Afganistanu" [LINK] 07.07.2014
GPS Nadzór : "Monitoruj z nami Grupę Wschodu" [LINK] 04.07.2014
Gazeta Krakowska : "Dominika, Marcin i Krzysztof - marzyciele z Bochni chcą przejechać 20 tysięcy km przez Azję" 18.06.2014
Dziennik Polski: "Przez dwa miesiące będą jeździć terenówką po Azji" [LINK] 28.05.2014
Atlantyda Travel : "Operacja Zakaukazie 2012 - zapowiedź slajdowiska w Krakowie" [LINK] 03.03.2014
Islam Kraków : Operacja Zakaukazie 2012 - zapowiedź slajdowiska w Krakowie [LINK] 19.01.2014
Onet Podróże : Operacja Zakaukazie 2012 - zapowiedź slajdowiska w Krakowie [LINK] 31.01.2014
Gazeta Krakowska : Wywiad z Marcinem Kozłowskim - s.8 (Brzesko-Bochnia) 16.08.2013
[email protected] : "Dotyk Zakaukazia" - Tłumy na slajdowisku Wojtka [LINK] 01.03.2013
Gazeta Krakowska : "Terenówką przez magiczną Azję" - s.3 (Brzesko-Bochnia) 05.10.2012
[email protected] : Operacja Zakaukazie 2012 - fotorelacja z wyprawy do Azji [LINK] 03.10.2012
[email protected] : "Bocheńska ekipa powróciła z Zakaukazia" [LINK] 27.09.2012
Gazeta Krakowska : "Tysiące kilometrów przez dziką Azję" - s.1 (Brzesko-Bochnia) 10.08.2012
Dziennik Polski : "Przygoda ich życia" [LINK] 07.08.2012
[email protected] : "GrupaWschodu ruszyła z Rynku" [LINK] 02.08.2012
[email protected] : "Potrzebne leki i książki. Zbiórka dla Polonii" [LINK] 28.07.2012
Gazeta Krakowska : "Za czterema morzami" nr 127 s.4 (Brzesko-Bochnia) 01.06.2012
Magazyn Wyprawy4x4 : "Operacja Zakaukazie 2012" - nr 28 s.8 V/VI 2012

Translate »