Sri Lanka 2018

SKŁAD GRUPY:


Marcin (hOMER) i Dominika
WizzAir, FlyDubai

EKSPLOROWANE KRAJE:

Sri Lanka
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Czas podróży: 22 dni


DUBAJ

CO ZOBACZYĆ?

Prócz typowych atrakcji typu must see, jeśli wybierasz się do Dubaju warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń. Może akurat coś cię zainteresuje i pokryje się z datą Twojego pobytu a część z nich bywa darmowych. Bilety na atrakcje Dubaju lepiej kupić z wyprzedzeniem bo szybko zostają wyprzedawane. Wartymi zachodu wydają się być poniższe pozycje:

 1. Aquarium & Underwater Zoo - dziesięciomilionowy zbiornik na akwarium Dubai Aquarium, zlokalizowany na parterze centrum handlowego Dubai Mall, jest największym zawieszonym akwarium na świecie. Mieści tysiące zwierząt wodnych, w tym ponad 140 różnych gatunków. Żyje tu ponad 300 rekinów i płaszczek, w tym największa kolekcja rekinów Tawroszy Piaskowych na świecie. Odwiedzający mogą oglądać główne akwarium o długości 51 metrów, 20 metrów szerokości i 11 metrów wysokości. W wersji bezpłatnej mamy widok na przeszkloną ścianę akwarium. Widać też tunel, jednak by do niego się dostać musimy zakupić przynajmniej podstawowy bilet w cenie ok. 100 zł.
 2. Burdż Chalifa - najwyższy budynek świata, mający 828 m wysokości i 163 piętra. Bilet na 124 piętro kosztuje ok. 130 zł. Drugą opcją jest 148 piętro lecz to kosztuje już ok. 400 zł. Zamów przez internet, by mieć lepszą cenę i pewność, że zdobędziesz bilet. Wyjazd na górę trwa ok. minutę. Najlepsze opcje to wcześnie rano i po zmroku, gdyż pustynny piasek nie ogranicza tak widoczności, a ponadto ceny są niższe.
 3. Dubai Marina - Nowy dystrykt na wybrzeżu z wieżowcami przekraczającymi 400 m wysokości, z których rozpościera się widok na sztuczne wyspy, w tym najbardziej znaną wyspę palmową (Palm Jumeirah). Jest tu też plaża z licznymi knajpkami.
 4. Burdż al-Arab - wizytówka kraju. Najbardziej rozpoznawany budynek świata o wysokości 321 m wysokości. Wybudowany został końcem 1999 roku na sztucznej plaży. Co ciekawe... w budynek wpisany jest kształt krzyża, tym samym jest to największy krzyż na świecie a stoi przecież na islamskiej ziemi. Tak. Architekt pochodzi z Europy.
 5. Muzeum Dubajskie - Muzeum mieści się w forcie Al-Fahidi, który jest najstarszym istniejącym budynkiem w Dubaju. Muzeum skupia się na pokazywaniu życia mieszkańców emiratu z czasów przed rozpoczęciem wydobycia ropy naftowej w latach 60. XX wieku. W muzeum znajduje się kolekcja dawnej broni, instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Wyświetlane wideo pokazuje historię Dubaju od połowy XX wieku do czasów obecnych. Rozwój miasta można zobaczyć na historycznych mapach. Obok wystawy instrumentów muzycznych jest także możliwość posłuchania tradycyjnej muzyki.
 6. Fontanny - fontanny są przy Burdż Kalifa i przy Dubai Mall. Najlepszy efekt jest po zmroku. Pokazy są darmowe i odbywają się od godziny 18:00 aż do 23:00 co 30 minut.
 7. Stok narciarski - z 50*C upału wkraczamy w strefę temperatur ujemnych. Można tam wypożyczyć sprzęt i pozjeżdżać na stoku, bądź zasiąść sobie w połowie jego długości w góralskiej chacie i poobserwować narciarzy.

Prócz wspaniałych wieżowców i wszystkiego "naj" warto poświęcić trochę czasu na ten niekomercyjny Dubaj, tą starszą część, gdzie mieszkają prości ludzie bo wbrew pozorom takich też da się tam odnaleźć.

TRANSPORT:

 • Metro - jest optymalnym rozwiązaniem. Średnio można założyć 1 zł za jedną stację. Z lotniska do Dubai Mall bilet kosztuje ok. 8 zł.
 • Taxi - jeśli trasy nie są zakorkowane to 20 zł wystarczyć powinno nawet na 10 km.
 • Akwarium w Dubai Mall ma się czym pochwalić!
 • Burdż Chalifa
 • Fontanny obok Dubai Mall
 • Perfekcjonizm architektoniczny
 • Rekin w zasięgu ręki w Dubai Mall
 • Rybki w Dubai Mall
 • Widok z Burdż Chalifa

SRI LANKA

Aby dostać się na Sri Lankę wymagana jest wiza. Można kupić ją na lotnisku (40 dolarów) lub z wyprzedzeniem online. Taka opcja jest tańsza bo kosztuje 35 dolarów. Aplikować można wypełniając formularz, wiza trafia na nasz adres mailowy.

KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ NA SRI LANKĘ?

Według nas najlepsza opcja to nasza zima. My odwiedziliśmy wyspę w lutym i był to strzał w dziesiątkę. Na Sri Lance można wyróżnić cztery fazy opadów:

 • porę przedmonsunową, czyli marzec do maja
 • monsun letni, czyli maj do września
 • porę pomonsunową, czyli październik do listopada
 • monsun zimowy, czyli grudzień do lutego

Co ciekawe "sezony" różnią się także na wschodzie i zachodzie wyspy.

CO ZOBACZYĆ?

Sri Lanka ma mnóstwo do zaoferowania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: zarówno miłośnicy architektury, dzikich zwierząt, jak i błogiego leżakowania.

 1. Plaże - godne polecenia to:
  - Ambalangoda, dobra na początek po wylądowaniu w Negombo to chyba pierwsza warta zachodu plaża
  - Mirissa, dla tych którzy lubią knajpki na plaży, drinki ze słomką, owoce morza i imprezy. Plaża ładna ale mocno turystyczna i droga
  - Kamburugamura, zdecydowanie nasz top of the top, przepiękna pusta plaża, z wiszącymi na brzegu palmami, krystalicznie czystą wodą, falami, białym piaskiem, dosłownie raj!
  - Tangalla, miejsce turystyczne, plaża całkiem ładna ale bez szału, w północnej części plaży znajduje się punkt, w którym ponoć z dużym prawdopodobieństwem zobaczyć można wychodzące nocą żółwice, które chcą złożyć w piasku jaja. Niestety mimo że przeszliśmy 4 kilometry plażą nie udało nam się nic wypatrzeć.
  - Nilaveli, na wschodzie, niedaleko Trikunamalaja. Plaża zadbana wzdłuż hoteli. Nie umywa się jednak do tych z południa. W Trikunamalaja plaża była bardzo zaśmiecona i raczej odrzucająca.
  - Kudawa, Kalpitija, mekka kite surferów, sporo ładnych miejscówek ale jak można się domyślić mocno wieje, a poza tym ceny lecą w górę.
 2. Sierociniec dla żółwi Kosgoda – podobnych sierocińców jest sporo. Ratuje się w nich jaja żółwi od zwierząt i kłusowników. W takim miejscu mają bezpiecznie się wykluć, przeżyć najtrudniejsze początki swojego żywota, a następnie trafiają z powrotem do oceanu. Wątpliwa atrakcja bo naszym zdaniem szczególnie te większe żółwie raczej się tam męczą. Więcej do przeczytania na ten temat TUTAJ.
  Koszt wejścia to 1000 rupii/os. (ok. 20 zł).
 3. Port Galle – ładne miasteczko z pozostałościami kolonializmu. Znajduje się tam fort holenderski z XVII wieku, międzynarodowy stadion krykieta i port rybacki. Miło pospacerować po bardzo zadbanych małych uliczkach.
 4. Sigiryja Rock - Lwia Skała – w naszej opinii gra nie warta świeczki. Wejście kosztuje 35$ (tak, 35 dolarów!) i polega na przeciskaniu się przez tłum ludzi. Sigiriyę najlepiej obserwować z góry, z pozycji drona czy helikoptera, albo z sąsiedniej skały, co my właśnie uczyniliśmy, dzięki sugestii "Dwa razy ziemia". Weszliśmy na Pidurangalę i mieliśmy widok na Lwią Skałę. Samo wejście jest bardzo fajne, coś na kształt Gór Stołowych.
  Wejściówka to 500 rupii (czyli ok. 10 zł).
 5. Park Narodowy Yala - naszym zdaniem gra warta świeczki. Widzieliśmy tu mnóstwo zwierząt. Najlepsza opcja to zadokowanie się w okolicznym miasteczku i zapytanie w guest housie czy właściciel organizuje safari, większość to robi. Polecamy LakeSide Cabana w miejscowości Tissamaharama.
  Koszt safari to 5500 rupii/os. (ok. 120 zł), przy założeniu, że w aucie pojadą 4 osoby. W cenie śniadanie i butelka wody. Wycieczka trwała od 4 rano do południa. Według nas wystarczająco. Więcej na ten temat TUTAJ.
 6. Fabryka herbaty w Haputale - w fabryce dostajesz osobistego przewodnika, który prowadzi Cię przez cały proces powstawania herbaty, od zerwania listków, do zaparzenia gotowego napoju. Więcej do przeczytania TUTAJ. Naszym zdaniem ta opcja jest ciekawsza niż wizyta w obleganej przez tłumy turystów fabryce Liptona.
  Koszt wejścia to 500 rupii/os. (ok. 10 zł).
 7. Kolej Ella-Kandy - koniecznie przejedź się koleją. To atrakcja turystyczna sama w sobie. Siedzenie w otwartych drzwiach i podziwianie hektarów soczystych pól herbacianych - bezcenne! Warto wsiąść w Elli bo w początkowym odcinku przejeżdża się przez najbardziej charakterystyczny mosty, który my niestety nieświadomie pominęliśmy. Podróż tym odcinkiem trwa ok. 6 godzin, gdyż pociąg nie rozwija zawrotnych prędkości. Bilet w trzeciej klasie na odcinku Haputale-Kandy kosztował 130 rupii (czyli ok. 3 zł). Więcej na ten temat TUTAJ.
 8. Pigeon Island – mała wysepka na północno-wschodniej części wyspy, niedaleko miejscowości Nilaveli. Można przepłynąć tam motorówką i posnoorklować. Rafa koralowa całkiem ładna, sporo kolorowych rybek i meduz. Niestety bardzo dużo turystów. Wycieczka na wyspę to koszt 3,5 tys. rupii (ok. 70 zł).

Jeszcze parę miejsc, do których sami nie dotarliśmy ale słyszeliśmy, że warto:

 1. Równiny Hortona, World Ends – znajdują się tam lasy mgliste, które występują tylko na 1% powierzchni ziemi. Koniecznie trzeba wejść o poranku, gdyż później mgły uniemożliwiają zobaczenie czegokolwiek.
  Koszt wejścia to 2500 rupii (ok. 50 zł) + 1000 rupii (ok. 20 zł) za serwis.
 2. Park Narodowy Udawalawe – żyje tu ok 800 słoni, warany, pawie, jelenie aksis, pelikany, makaki, hulmany, bawoły indyjskie, krokodyle, kury cejlońskie, lamparty. Najczęściej jedzie się tu na oglądanie słoni właśnie.
  Koszt: ok. 6000 rupii/os (ok. 120 zł)
 3. Adam’s Peak – piąty co do wielkości szczyt Cejlonu, 2243 m n.p.n.. Na szczycie znajduje się podłużne zagłębienie o długości 1,5 m, uznawane za odcisk stopy: Śiwy (przez hinduistów), Buddy (przez buddystów), Adama (przez muzułmanów) i św. Tomasza (przez chrześcijan indyjskich). Taka nasza Częstochowa/Jasna Góra. Wędrują tu pielgrzymki wspinając się po 5800 schodach,  Koniecznie trzeba iść w nocy żeby zobaczyć wschód słońca. Wyjście o 2.30 rano, wstęp darmowy.
 4. Jaffna – w północnej części wyspy. W budynkach wciąż widać ślady po kulach, po świeżej wojnie (zakończonej w 2009 roku). To dawna stolica tamilskiego królestwa na Cejlonie, największe skupisko ludności tamilskiej.

CO ZJEŚĆ?

Wszystko co powinieneś wiedzieć o jedzeniu znajdziesz TUTAJ.

NOCLEGI

Baza noclegowa na Sri Lance jest ogromna. Cena zakwaterowania będzie się wahać w zależności od tego jakiego standardu oczekujesz. My szukaliśmy najtańszych opcji i jak dla nas standard w cenie 30-40 zł za pokój 2-osobowy był ok. Rzadko zdarzała się ciepła woda, ale wcale nam jej nie brakowało. Łóżka na wyposażeniu miały moskitierę i wiatrak. Noclegów szukaliśmy na miejscu z dnia na dzień. Niezawodny był booking, ale zdarzało nam się również dać się zagadnąć miejscowemu. Noclegi, które polecamy:

 • LakeSide Cabana, Tissamaharama - nasz raj na ziemi. Genialna miejscówka, z wspaniałym jedzeniem, przesympatycznymi właścicielami, pięknym ogrodem i opcją organizacji safari do Yala Park.
  Koszt noclegu: 2500 rupii (ok. 50 zł) za pokój ze śniadaniem dla 2 osób.
 • Nilaveli Beach Hotel, Nilaveli - wyższy standard i wyższa cena. Na wyposażeniu hotelu basen, 2 restauracje ze świeżymi owocami morza, leżaki na plaży. Bardzo czysto, estetycznie. Jak na Sri Lankę drogo.
  Koszt noclegu w domku hotelowym: 5500 rupii (ok. 120 zł) za pokój. Śniadanie płatne dodatkowo 1800 rupii/os. (ok. 40 zł).
 • Serene Guest House, Mirissa - parę minut piechotą na plażę Mirisa. Dobra cena, standard w porządku, łóżko z kwadratową moskitierą.
  Koszt noclegu: 3000 rupii (ok. 60 zł) za pokój dla 2 osób bez śniadania.
 • Eagle Nest Cabanas, Tangalle - bardzo ładne domki z tarasem z widokiem na pełną zwierząt lagunę. Dość dobre miejsce wypadowe na poszukiwanie żółwi znoszących jaja na plaży.
  Koszt noclegu: 3500 rupii (ok. 70 zł) za pokój dla 2 osób bez śniadania.
 • Sandy Edge, Kalpitiya - mekka kite surferów. W tej części wyspy jest drogo. Ale domki w sandy edge są bardzo klimatyczne. Bambusowe, estetyczne, zadbane.
  Koszt noclegu: 4500 rupii (ok. 90 zł) za pokój dla 2 osób ze śniadaniem w cenie.

TRANSPORT:

Wszystko co powinieneś wiedzieć o transporcie znajdziesz TUTAJ.

INNE WSKAZÓWKI:

 • Nr alarmowy to 119
 • Ambasada Polski w New Delhi, Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi 110 021
  telefon: 00 91 11 414 96 975 oraz 00 91 11 414 96 904 (dyżur telefoniczny w godzinach 14:00-16:00)
  email: [email protected]
 • Internet: 2 gb 199 rupii (ok. 4 zł), sim card 150 rupii (ok. 3 zł)
 • Na każdym towarze w sklepie jest nadrukowana MRP, czyli maksymalna cena detaliczna, sprzedawca nie powinien żądać większej kwoty, trzeba się pilnować.
 • Alkohol - na Sri Lance alkohol można kupić tylko w tzw. wine store, czynnych tylko do 21:00. W guest house'ach i hotelach dla turystów jest opcja kupienia piwa do obiadu. Jeśli chcesz jeść tam gdzie miejscowi, zapomnij i zimnym piwku.
 • Dambulla, budda is everywhere
 • Durian, najbardziej śmierdzący owoc na świecie
 • Flaga Sri Lanki
 • Jeleń aksis
 • Kamburugamura beach
 • Koloryt na wybrzeżu
 • Kopalnia kamieni księżycowych
 • LakeSide Cabana, raj na ziemi!
 • Lampart lankijski
 • Makak rozczochrany, gatunek endemiczny
 • Moda uliczna
 • Pola herbaciane w centralnej części kraju
 • Przejażdżka lankijską koleją
 • Rekin biały
 • Relaks z widokiem na Pigeon Island
 • Rudawka wielka największy roślinożerny nietoperz
 • Ryba pudełko
 • Typowy lankijski autobus
 • Waran paskowany
 • Warany żyją wśród ludzi
 • Widok na Sigiriyę z Pidurangala Rock
 • Zbieraczki herbaty
 • na wschodnia to taki lankijski wróbel
 • w w sierocińcu Kosgoda

PRZELICZNIK PALIWA, WALUT I CZASU

Kraj Czas Waluta E95
[waluta/l]
E95
[zł/l]
E95
za 100zł
Przelicznik
[$]
Przelicznik
[zł]
Polska 0 złoty 4,7 4,70 21,3 3,45 1,0
Dubai +2 dirham ZEA 4,7 4,70 21,3 3,67 1,0
Sri Lanka +4,5 rupia lankijska 144 2,88 34,7 0,0065 0,023

 

STATYSTYKI

.
Przebyta trasa samolotami (Katowice-Kijów-Dubaj-Colombo)  14 000 km
Przebyta trasa na wyspie  1 200 km
Długość wyjazdu  22 dni
Koszt całkowity wyjazdu za 2os.  7754 zł
.
Koszty / parę noclegi
wyjątkowy hotel z basenem
transport
alkohol
wyżywienie i inne
760 zł
325 zł
265 zł
260 zł
1308 zł
Koszty / osobę bilet lotniczy
wiza Sri Lanka
wyjazd na Burdż Chalifa (Dubaj)
bilety wstępów
zakupy do domu (herbaty, ubrania, przyprawy...)
 1738zł
117 zł
128 zł
265 zł
170 zł

 

Blog z podróży

Translate »